17 maja 2017  4 min read

Siła oceny. Siła bycia agresywynym.

Jako ludzie jesteśmy naturalnie ciekawi zjawisk i naturalnie dążymy do tego, aby uzyskać odpowiedzi na nasze pytania. Wiele w naszym życiu zależy od tego jakie stawiamy pytania i na jakie pytania chcemy uzyskać odpowiedzi. Niektóre pytania niosą za sobą trudne dla nas informacje. Mogą nas one zaprowadzić w wymagające dyskusje czy niekomfortowe sytuacje.

Jednym z takich pytań w biznesie, jest pytanie o tzw. feedback:

  • Jak oceniasz współpracę ze mną?
  • Czy nasza usługa dostarczyła wartości takiej jaką sobie wyobrażałeś?
  • Czy jesteś chętny kontynuować z nami współpracę, jeśli tak to dlaczego?
  • Jak Twoi pracownicy ocenili ostatni warsztat, który dla Was prowadziłem?

Pytanie o opinię na temat dla mnie ważny, na temat mojej firmy lub na temat mnie samego jest wyzwaniem. Nie wiadomo jaką opinię otrzymamy. Nie wiadomo czy będziemy mogli z tą opinią coś zrobić. Nie wiadomo czy ta opinia jest zagraniem negocjacyjnym czy prawdziwym, szczerym wyrażeniem czyiś odczuć. Naturalnie więc rodzi ono lęk. Pytanie o feedback wymaga więc odwagi, ale przede wszystkim jest wyrazem otwartości na zmianę. Każdy kto otrzymuje feedback i zależy mu na nieustannym zwiększaniu wartości, jest zmuszony ten feedback wziąć pod uwagę. Rozumie, że będzie on zmieniał jego codzienność.

Zadawanie pytań wymaga agresji (rozumianej nie jako naruszanie czyiś praw i czyjejś przestrzeni) w dążeniu do dostarczania lepszych produktów i usług. Jeśli wyobrazimy sobie grupę handlowców, która nie pyta o opinię swoich klientów, nie drąży dlaczego klienci odeszli do konkurencji, nietrudno sobie wyobrazić w jakiej ograniczonej przestrzeni będą oni działać. Jak niepowiązane z rzeczywistością biznesową będą ich kolejne decyzje.

Warto więc pamiętać, aby prosić klientów o regularny feedback, aby dać samemu sobie szansę rozpoznania i odczytania odczuć i opinii tych z którymi współpracujemy i budujemy biznes. Pozyskując feedback zadbajmy o to, aby:

  1. Jasno podkreślić, że zależy nam na szczerym feedbacku?
  2. Skupić się na przyszłości. Nawet jeśli rozmawiamy o tym co było, o tym jak coś zrobiliśmy, pamiętajmy, że feedback pozyskujemy po to, aby budować coś lepiej w przyszłości.
  3. Słuchając, nie oceniajmy. Po prostu notujmy i słuchajmy.


 

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS