8 maja 2017  4 min read

Prezentacje, które elektryzują słuchaczy. Kilka drobnych rad.

Wiadomym jest fakt, że prezentacje na konferencjach, szkoleniach, wydarzeniach firmowych to coś więcej aniżeli tylko przekazywanie informacji.

Prezentacje to także a może przede wszystkim:

  • przekonywanie innych do siebie,
  • budowanie własnego wizerunku,
  • przekonywanie świadome lub nieświadome do swoich przekonań,
  • wstęp do networkingu (prezentujący staje się rozpoznawalny co wpływa na jego sieć kontaktów np. LinkedIn)

Prezentacja może i powinna być sposobem na przekazanie wartościowej wiedzy w wartościowej formie. Zdarza się, że jest początkiem szansy sprzedażowej, odświeżeniem kontaktów z byłymi lub potencjalnymi klientami a czasami jest inspiracją do działań, motywatorem do zmian.

Niniejszym chciałbym przekazać kilka zasad, mechanizmów, wskazówek, które warto wykorzystać przygotowując, ale i prowadząc prezentację:

  1. Pamiętaj, aby każdy slajd miał cel — jeśli wykorzystujesz podczas Twojej prezentacji slajdy, pamiętaj, aby każdy z nich miał swój konkretny cel. Bez względu na to czy na slajdzie jest tekst, jeden obrazek, dziesiątki obrazków, zadaj sobie pytanie — jaki jest cel tego slajdu, jaką wartość ten konkretny slajd przekazuje słuchaczom? Prezentując, wiruj wokół tego celu. Inaczej slajd będzie powodem do niezrozumienia lub będzie mało użyteczną informacją. Następnie wyrzucaj z prezentacji te slajdy, których cel jest małoistotny lub jest raczej dodatkiem, czymś pobocznym. Im mniej slajdów tym lepiej.
  2. Zadawaj pytania publiczności — nie ma znaczenia czy na sali jest 20 osób czy 500 osób, wysyłaj do wskazanej osoby / osób pytania. Nawiązuj dialog, staraj się przykuwać uwagę pytaniami, zachęcaj do myślenia, do rozważania, do zastanawiania się nad tym co przekazujesz. W ten sposób tworzy się dialog, energia przepływa dwustronnie, wytwarza się więź. Jeśli opowiadasz o najnowszych trendach w bankowości, zapytaj np. Czy widzieliście Państwo najnowszą aplikację mBanku? Kto z Was z niej korzysta? To co uzyskasz, wykorzystaj do dalszej prezentacji, “odbij się” od tej informacji, aby dodać prezentacji spontaniczności.
  3. Rozmawiaj przed swoją prezentacją albo poskacz na trampolinie. Rozgrzane mięśnie twarzy powodują, że “stać” nas na szerszy uśmiech. Pamiętaj o tym. Zatem, przed prezentacją rozmawiaj z ludźmi, aby rozgrzać mięśnie twarzy, albo wykonaj kilka ćwiczeń przed lustrem. Uruchomisz też energię, która na scenie będzie podróżować od Ciebie w stronę uczestników. Staraj się być “w biegu” przed prezentacją, unikaj siedzenia w kącie sali tuż przed wyjściem na scenę. Wskocz na nią rozgrzany także wewnętrznie.
  4. Przygotowuj prezentację samodzielnie, ale nie trenuj jej więcej aniżeli kilka razy. Pracuj sam nad prezentacją, jeśli chcesz porwać słuchaczy. Opracuj slajdy, punkty, scenariusz własnoręcznie. Tylko wtedy ułożysz całość w spójną, przeplatającą się historię. Sam proces tworzenia prezentacji, jest doskonałym przygotowaniem do jej wygłoszenia. Następnie raz lub dwa powtórz całość przed lustrem i postaraj się już do treningu nie powracać. Zaobserwowałem, że jeśli przesadzi się z ilością przygotowań i treningu, automatycznie ogranicza się pole dla spontaniczności. Zbytnie wbicie w formę usztywnia. Wówczas podczas wystąpienia na scenie bardziej będziesz dbał o wierność regułce, aniżeli o spontaniczność, dygresje i autentyczność.

Proszę przekaż ten artykuł dalej, chciałbym, aby pomógł jak największej ilości osób. Dziękuję.

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS