18 maja 2017  4 min read

Małe zwycięstwa sposobem do wielkich kontraktów.

Jeśli nie myślałeś nigdy o drobnych, codziennych usprawnieniach to w tym poście umieszczam kilka informacji, które mogą być istotne dla Ciebie.

Często mówi się nam o potrzebie bycia wytrwałym w dążeniu do celu. Oczywiście jest to moim zdaniem prawda, ale co tak na prawdę oznacza dążenie do wielkiego celu.

Z pewnością jest to proces, który trwa i potrzebuje czasu, aby się rozwinąć i przynieść efekty. Ważne w tym procesie są codzienne, małe, z pozoru nieistotne czynności. Mają one ogromny sens ponieważ codziennie dokładają wartości w procesie. Jeśli chciałbyś zrobić 100 pompek dziennie, warto pamiętać, aby zacząć od jednej robionej codziennie. Dlaczego? Nasz mózg uwielbia wzorce. Budowanie wzorców najlepiej rozpocząć od prostego wzorca a następnie w miarę postępu, komplikować go. Tak najczęściej się uczymy. Dla większości z nas jest to naturalny proces. Małe zadanie uruchamia wzorzec. Dostosowuje do niego organizm. Jeśli chciałbyś wstawać godzinę wcześniej, najlepiej rozpocząć proces od 10 minut wcześniej. W ten sposób, można by powiedzieć, wchodzimy w proces. Codzienne drobne czynności, mają w tym sensie duże znaczenie. Automatycznie wdrażają kropelka po kropelce dyscyplinę i zobowiązanie, w dodatku bezboleśnie.

Samo słowo wytrwałość może być trudne do zrozumienia sensu stricte. Czy oznacza ono zmuszanie siebie do czegoś? Czy też oznacza robienie czegoś na co nie mamy ochoty? Wiadomo jednak, że wytrwałość buduje się poprzez powtarzanie codziennie drobnych czynności. Dlatego też poranna rutyna zyskuje tutaj w mojej ocenie na znaczeniu. Poranna rutyna, czyli zestaw czynności jakie wykonujemy codziennie rano. Pisanie. Czytanie. Słuchanie podcastów. Ćwiczenia. To najpopularniejsze przykłady porannej codzienności. Dzięki nim codziennie dokładamy wartości innym i sobie.

Zachęcam Ciebie również do podejmowania codziennych, drobnych usprawnień. Od nich zależy przyszły sukces. Przyszła duża zdobycz. Zastanów się:

  • co możesz dzisiaj delikatnie usprawnić,
  • jakiej czynności dzisiaj możesz dodać tej wartości, której nie dodawałeś wczoraj,
  • jak możesz coś co robiłeś wczoraj, zrobić ciut lepiej dzisiaj.

Skupienie na tym gwarantuje lepszy efekt w przyszłości. Proces ciągłych usprawnień jest nie do pobicia w łatwy sposób. Buduje trwałą przewagę konkurencyjną w procesie a więc utrwala ją w dłuższej perspektywie czasowej. Dlatego właśnie, warto, aby wszystko co robisz miało długą perspektywę czasową. Krótki horyzont działania, nie pozwala rozwinąć się procesowi, tym samym wartości jaką dostarcza. Granie na długi dystans daje tę szansę.

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS