24 kwietnia 2017  4 min read

KPIs w startupach. Co jest ważne i co warto monitorować.

Niniejszy post jest moją odpowiedzią na pytania, które padły podczas mojego przekazy LIVE na moim fan page. Oto link do video: https://www.facebook.com/mrskuza/videos/vb.222962621160873/491251917665274/?type=3

Uczestnicy świetnie, w punkt, zdefiniowali pytania odnośnie tego czym się dzieliłem, zatem poniżej odpowiedzi na konkretne pytania:

a) Mateusz Gaździak “Hej:). Jaki jest Twój pomysł na dotarcie do ludzi i oferowanie dla nich usług, jeśli nie jest im po drodze z technologią? Np. Rozwiązania informatyczne dla rolnictwa.”

Mateusz, odpowiedź jest bardzo prosta. Zanim ją tu opisze, powiem krótko, zawsze najlepiej odpowiadać / opowiadać tak, jakbyśmy mówili do osób, które na codzień z technologią nie mają szansy obcować. Czyli jak? Językiem korzyści. Często spotykam się z tym, że founderzy startupów opowiadają o funkcjonalnościach swoich produktów. W mojej ocenie język korzyści jest skuteczniejszy w przekonywaniu. Zamiast więc mówić “mamy super dokładne grafiki w naszym VR” lepiej w mojej ocenie powiedzieć “dzięki temu, że wszystko jest bardzo dokładnie, może oddać wiernie szczegóły wirnika w Państwa produktach, co sprawi, że produkt będzie lepiej zrozumiały co do swojego bezpieczeństwa”.

b) Marta Partyka “Witam, jakie wskaźniki mierzalne najlepiej, aby miał startup przy ocenie? Kilka najważniejszych?” (Marta napisz mi please na priv adres, wyślę książkę, dobre pytanie zadałaś dodająć “kilka najważniejszych”)

Zdecydowanie ilu użytkowników z jakiego źródła poznaje Twoją usługę, w skali czasu. Np. Twitter 30 wejść, 20 sekundowych, w tygodniu w porównaniu do FB, 150 wejść, 45 sekundowych, w tygodniu.

Ilość wejść, versus ilość założonych kont w jednostce czasu. Np. 200 wejść z FB, zaowocowało 30 kontami w ciągu miesiąca. Idąc dalej, aktywność tych kont, czyli 30 kont a 15 użytkowników, którzy regularnie powracają.

Jeden z najważniejszych wskaźników w obszarze revenue, MRR (monthly recurring revenue) czyli w uproszczeniu powtarzalne przychody miesięczne (więcej tutaj: http://www.investopedia.com/terms/r/recurringrevenue.asp)

Churn — czyli ile procent klientów (ilość tych versus ilość wszystkich) odpływa i nie powraca do nas w skali np. miesiąca w połączeniu z informacją na jakim etapie to się odbywa. Czy np. po zakupie, w trakcie zakupu.

c) Spychała Olka “Która korporacja w Polsce jest najbardziej przyjazna jeśli chodzi o współpracę ze startupami?”

Bardzo trudne pytanie, ale odpowiem w jaki sposób taką korporację rozpoznać. Te korporacje, które są odpowiednio przygotowane do współpracy, co oznacza gwarancję tego, że współpraca z nimi (poświęcony im czas) przyniesie startupom korzyści cechują się następującymi elementami:

Unikałbym każdego z inkubatorów, które nie spełniają wszystkich tych warunków jednocześnie

d) Alicja Kijańska “Po nocnym przesiewie ważnych informacji, mój mózg zaraz po przebudzeniu przedstawił mi myśl, a raczej pytanie: śledzenie teraźniejszych wskaźników ok, przedstawianie wskaźników, jakie już osiągnęliśmy ok, ale jeśli mowa o tych, które możemy osiągnąć, po tym jak wprowadzimy jakiś feature - czy to nie jest zgadywanie i teoretyzowanie? czy jestem rzeczywiście w stanie przewidzieć, jakie za sobą poniesie liczby?”

Musimy próbować. Wprowadzenie dodatkowych funkcjonalności powinno zmienić jakieś wskaźniki. Np. jeśli google maps wprowadza śledzenie korków na trasie, to oczywiste jest, że liczba planowanych tras przez użytkowników powinna wzrosnąć (delta przed i po). Jeśli allegro wprowadza kup teraz to z pewnością liczy na szybciej zamknięte transakcje. Zatem należy zaprojektować ten wskaźnik i go mierzyć, jeśli on nie oddaje odpowiednio sytuacji, to skonstruować kolejny wskaźnik.

e) Ostatnie pytanie padło prywatnie, więc nie podam nazwiska osoby, ale odpowiem na pytanie. Czy są wskaźniki specyficzne dla branż?

Na pewno, ale one schodzą na plan drugi w tym sensie, że są istotne po zaprezentowaniu tych, które monitorują “zdrowie” biznesu ogólnie. O nich więcej w punkcie b)

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS