16 maja 2017  4 min read

Bycie użytecznym. Szerowanie entuzjazmu.

Bycie użytecznym to dwa proste słowa o których łatwo zapomnieć.

Staram się każdego dnia przypominać sobie o nich i zamienić je w codzienny nawyk. Bycie użytecznym powoduje, że bardzo łatwo wiążemy swoją obecność w danym miejscu z otaczającym nas światem.

Załóżmy, że jesteśmy na spotkaniu z klientem. Jeśli zaczniemy je od zadania sobie pytania "jak mogę być użyteczny" zmienia się konstelacja gwiazd nad nami, zamiast wysyłać w stronę klienta informacje, zadajemy pytania. Eksplorujemy zależności. Zadajemy sobie trud naszkicowania sytuacji w której się znajdujemy i wyłuskania z niej tych obszarów w której możemy być przydatni. Zamiast spierać się z klientem o warunki kontraktu, zadajemy pytanie jak możemy go ukształtować, aby odzwierciedlał wspólną sytuację.

Bycie użytecznym pomaga drugiej stronie, ale także temu, który użyteczny jest. Wyobraźmy sobie przyjęcie u znajomych. Jeśli dzielimy się entuzjazmem, uśmiechem, zadowoleniem z bieżącej chwili, dajemy ludziom inspirację, dobre samopoczucie, przyjemne doświadczenie. Jesteśmy w tym sensie użyteczni. Automatycznie wpływa to na nas, kultywuje nasz entuzjazm, rozwija go tak jak siłownia rozwija kondycję. Budujemy w sobie wartościowy nawyk.

Trudno jest być użytecznym 24/7. Spotkania biznesowe, komentarze online, uwagi otaczających nas ludzi mogą dostarczyć wiele goryczy, zniechęcenia. Warto w odpowiedzi na nie, przypomnieć sobie o byciu użytecznym zamiast byciu kontratakującym. Bycie użytecznym w takich sytuacjach stwarza szansę na zbudowanie wartości. Kłótnia i atakowanie bez powodu nie buduje wartości, nie stwarza wartości dodanej. Próba zaadresowania trudnej sytuacji pytaniem "hej, więc jak mogę pomóc", "lub co mogę zrobić, abyśmy w tej sytuacji postawili krok w przód" daje choćby cień szansy na relację win-win. Walka nie.

Jest kilka prostych sposobów na to jak można każdego dnia budować własną użyteczność w tym świecie:

  1. Dziel się wiedzą - to jeden z powodów dla którego codziennie piszę tego bloga. To co wiesz może zmienić dzień, tydzień, miesiąc, lata życia innych osób.
  2. Dziel się uśmiechem - dzielenie się uśmiechem nie polega tylko na zwykłej zmianie kształtu ust. To także poszukiwanie zalet trudnych sytuacji i dawanie nadziei innym na dobre zakończenie.
  3. Dziel się swoim czasem - udostępniaj się innym, pomagaj swoją obecnością, inspiruj do działania swoją autentycznością.
  4. Rozwiąż drobny problem - to co Tobie zajmuje 5 minut, dla kogoś innego może być zadaniem nie do pokonania. Pomyśl o tym z jaką łatwością instalujesz aplikacje na swoim smartfonie. To zadanie może zająć całą wieczność osobie starszej czy niepełnosprawnej.

Zacznijmy każdą akcję od zadania sobie pytania, jaką wartość dostarczę?

Zacznijmy każdego maila od zadania sobie pytania, jaka będzie jego wartość dla adresata?

Zacznijmy każde spotkanie towarzyskie od zadania sobie pytania, co mogę wnieść swoją obecnością?

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS