10 maja 2017  4 min read

BUDUJESZ FIRMĘ. ZADBAJ O PROJECT / PRODUCT MANAGERA.

Najczęściej spotykamy się z sytuacją gdzie project managerowie włączają się do projektów w momencie kiedy niemalże ustalony jest harmonogram projektu i zdefiniowany jego budżet.

Wcześniejsze etapy procesu dominuje sprzedawca / biznes developer. Zadaniem tej osoby jest przygotować i przeprowadzić proces sprzedaży. Gdzieś pod koniec tego procesu, włączony jest project manager, którego zadaniem jest przygotować rzetelnie harmonogram i oszacować budżet projektu.

Project manager relatywnie rzadko:

 • ma szansę poznać i zrozumieć intencje klienta od samego początku rozmów biznesowych,
 • ma możliwość poznać źródło projektu (dlaczego klient zdecydował się na takiego typu projekt, jakie przesłanki nim kierowały),
 • skupia się na szerszym spektrum projektowym, jego odpowiedzialnością najczęściej jest timeline (harmonogram) oraz financials (budżet), najczęściej porusza się w tych dwóch wymiarach,
 • sprzedaje i przekonuje do współpracy, w większości skupia się na dostarczaniu rezultatów projektu.

Będąc zaangażowany w projekty, zauważyłem, że project / product manager ma większe szanse na:

 • odkrycie pozornie trudnych do zauważanie ryzyk projektowych,
 • odkrycie szans, możliwości poprowadzenia projektu w inny niż pierwotnie ustalono sposób,
 • pokierowania projektem w sposób bardziej elastyczny

jeśli jest angażowany w następujące zdarzenia:

 • Pierwsze spotkanie z potencjalnym klientem. Z klientem z którym firma nie ma historii działania, nie wiadomo czego można się po tym kliencie spodziewać. Project manager dostaje wówczas szansę, aby zbudować swoje własne rozumienie sytuacji. Dzięki temu będzie istotnym głosem na przyszłych spotkaniach startegicznych a nie tylko na spotkaniach projektowych.
 • Spotkanie, którego celem są negocjacje warunków współpracy. Project managerowie często nie mają szansy poznać to w jaki sposób został skonstruowany budżet, jak zostały wynegocjowane stawki finansowe współpracy i dlaczego klient zmienił zaproponował harmonogram taki a nie inny. Jeśli zaangażujemy project managera w negocjacje damy mu szanse poznać jakie przesłanki spowodowały o tym, że klient poprosił o uwzględnienie w projekcie tych a nie innych członków zespołu projektowego. Project managerem będzie miał także szanse poznać to czego nie dało się wynegocjować i dlaczego tak było. Pozwoli to na lepsze rozumienie ograniczeń czasowych i finansowych projektu.
 • Lunch biznesowy. Project managerowie reprezentują stronę delivery (dostarczania rezultatów projektu). Ich uwaga skupiona jest na tej części procesu projektowego. Nie zawsze klient może dostarczyć to co obiecał, że dostarczy jako swój wkład do projektu. Czasami powody takiej sytuacji płyną wprost z życia (miałem klienta, którego dziecko przewlekle chorowało i ten powód miał bardzo duży wpływ na projekt). Jeśli project managerowie są izolowani od klienta, trudno jest im to poznać, zrozumieć. Lunch biznesowy jest doskonałą okazją na eksponowanie project managerów na klienta.
 • Failure 360 meeting. Nikt nie lubi trudnych spotkań. Namawiam do tego, aby zabierać na nie nie tylko project managerów, ale także programistów, spawaczy, finansistów — generalnie mam tutaj na myśli specjalistów pracujących w danym projekcie. Spotkania na których omawia się trudne i skomplikowane problemy, są wyzwaniem z perspektywy emocjonalnej. Trud tych spotkań polega na często trudnych dyskusjach i wyczerpującej wymianie argumentów. Daj szansę swojemu zespołowi zobaczyć to na żywo. Będzie to świetna lekcja, która pozwoli im dotknąć żywej materii, poznać sedno relacji klient — firma.

Call to action: proszę kliknij LIKE jeśli przydał Ci się ten materiał. Dzięki temu więcej osób go przeczyta i także skorzysta z tej wiedzy.

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS