8 maja 2017  4 min read

Angażuj ludzi w najtrudniejsze zadania, a będziesz miał silny zespół.

Ten post kieruję głównie do szefów zespołów, do kierowników projektów, do wszystkich tych osób, które kierują grupą ludzi, są liderami.

Czy nie jest tak czasami, że najtrudniejsze zadania lider stara się podjąć sam lub w grupie najbardziej doświadczonych, zaufanych osób? Na czubku trójkąta organizacyjnego, tam gdzie zarząd, rada nadzorcza, wysokie kierownictwo, właśnie tam podejmuje się najtrudniejsze kwestie biznesowe np. sprzedaż firmy, wprowadzenie inwestora, współpraca z globalnym klientem, budżetowanie.

Jeśli chcesz mieć silny zespół, który jest z głębi serca zaangażowany w sprawy firmy, nie trzymaj tych wyzwań tylko dla wąskiej grupy ludzi. Rozsyp je po zespole, pokaż ludziom swoje zmagania, podziel się z ludźmi swoimi wyzwaniami, otwórz przed nimi swój świat.

Ambitni i wartościowi członkowie zespołów, chcą podejmować co raz to trudniejsze zadania. Tego chce od nich głód wewnętrzny, który steruje rozwojem jednostki. “Stay foolish, stau hungry” jak mawiał klasyk. W strukturach organizacyjnych, ambitni, nie mogą nasycić swojego głodu jeśli nie mogą karmić się co raz to trudniejszymi i bardziej skomplikowanymi wyzwaniami.

Jeśli jako lider nie stworzysz takich warunków, ambitni i najlepsi odejdą. Ich potrzeba rozwoju zaprowadzi ich w inne miejsca w których mogą nakarmić swoje wewnętrze JA. Jeśli będziesz stwarzał tylko takie warunki, w których jednostka doskonali samego siebie poprzez wykonywanie ciągle tego samego zadania w krótszych lub dłuższych cyklach, staniesz się nudną firmą, nudnym miejscem pracy, szarym i przewidywalnym otoczeniem.

Nie obawiaj się podzielić sekretami firmy, nie obawiaj się dzielić zadaniami, które tylko TY możesz odpowiednio wykonać. Deleguj odpowiedzialność, tym, którzy jej chcą, którzy czujesz, że są gotowi ją ponieść. Daj im szansę podjęcia większego ciężaru.

Dlaczego warto:

a) odkryjesz i będziesz zaskoczony w jak inny sposób ludzie podejdą do wyzwania;

b) będziesz kształtował w zespole postawę reprezentującą odwagę, kreatywność, gotowość do bycia odpowiedzialnym;

c) odkryjesz tych, którzy będąc introwertykami, posiadają niecodzienne umiejętności, a nie zawsze potrafią je odpowiednio sprzedać i zaprezentować;

d)skoncentrujesz zespół wobec wyzwania, stworzysz postawy współodpowiedzialne za losy firmy;

e) będziesz liderem, który nie obawia się oddać w ręce ludzi takie zadania, które mają wpływ bezpośredni na losy firmy

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS