11 maja 2017  4 min read

6 grzechów startupowych pitchdecków.

Miesięcznie przeglądam kilkanaście pitchdecków startupów, które zmierzają w stronę inwestora lub współpracy z dużymi firmami. Pitchdecki pochodzą nie tylko od polskich firm, ale także tych, które działają w USA, Kanadzie, Europie Zachodniej czy Azji. Zauważyłem studiując materiały, że dość często zdarza się, że sam biznes wygląda dużo ciekawiej aniżeli to jak maluje go pitchdeck. Dlaczego?:

  • Dane. Niewiele pitchdecków opartych jest na danych, na liczbach i na faktach. Pomiędzy precyzyjne dane wciskanych jest zbyt dużo informacji jakościowych. Interpretacji. Opisów.
  • Konkurencja. Analiza konkurencji niestety często nie istnieje, albo jest paragrafem opisu w którym dominuje informacja w stylu “nikogo takiego jak my nie ma w startupowym świecie”. Czasami analiza konkurencji zasadza się na branżę lub wycinek jakiegoś sektora gospodarki. Powinna być kompleksowa, przekrojowa i ubrana w formę szybko przyswajalną np. tabelę porównawczą.
  • Zapomniany lejek konwersji. Świat podsuwa nam wspaniałe formy prezentowania danych. Jedną z nich jest lejek konwersji. Pokazujący "stan zdrowia" startupu. Lejek świetnie pokazuje skąd przychodzą klienci, co im się podoba w naszym produkcie a co nie jest warte ich uwagi. Lejek jasno pokazuje, na jakim etapie klient odchodzi od produktu i dlaczego do niego nie powraca.
  • Spotkania. Spotkania. Spotkania. Kompleksowy, kładący nacisk na jasno zdefiniowaną ofertę wartości pitchdeck zachęca do poznania jego twórców. Jest doskonałym powodem do dalszego pogłębiania wiedzy o danym startupie. Founderzy nie muszą naciskać na spotkanie z inwestorem. Ten sam będzie o nie zabiegał.
  • Język wartości. Funkcjonalności produktu są ważne, ale ważniejsze są korzyści płynące z jego używania. Aby móc pisać / mówić o korzyściach trzeba mieć wiedzę o kliencie, który z produktu korzysta. Dlatego język korzyści jest ważniejszy aniżeli funkcjonalność.
  • Proces ma znaczenie. Jeśli jesteśmy użytkownikiem jakiegoś rozwiązania, płyniemy w pewnym procesie, którego to rozwiązanie wymaga. Proces ten prowadzi nas jako klientów i buduje nasze doświadczenia w pracy z produktem czy usługą. Ten proces decyduje o naszych emocjach związanych z korzystaniem z usługi i produktu. Eksponuj ten proces w pitchdecku pokazując jego przewagę nad procesem konkurencji.

 Pitchdeck jest prezentacją, slajdami, próbą pokazania na tych kilkunastu obrazkach o jakim biznesie mówimy. Jak każda prezentacja, pitchdeck konkuruje z setkami innych prezentacji, które oglądają inwestorzy. Musi więc dawać jasną, konkretną, wymierną wartość. Powinien dostarczać tej wartości na każdym slajdzie.

You may also like

You Tube - Arek Skuza
Twitter - Arek Skuza
LinkedIn - Arek Skuza
arekskuza.com
Design by VKNGS